Do výzbroje tuzemské policie i armády patří řada zbraní. A to i těch pěchotních. Které střelné zbraně Policie ČR se řadí k těm nejdůležitějším?
Jakými zbraněmi disponuje Policie České republiky
Armádní a policejní zbraně se od sebe liší s ohledem na to, že každá z těchto složek zastává odlišné funkce. Hlavním úkolem policie je chránit bezpečnost osob a majetku, chránit veřejný pořádek a předcházet trestné činnosti. Vyzbrojení, jak uvádí k této problematice prostřednictvím webových stránek Policie České republiky, směřuje k maximální unifikaci provozované výzbroje v rámci jednotlivých skupin (zejména pořádková policie a speciální jednotky). V rámci modernizace se tak předpokládá například posilování podílu útočných pušek. Mimo to lze říci, že v současnosti v policejních službách užívané zbraně vyhovují všem obvyklým vojenským standardům a jejich konstrukce plně odpovídá všeobecně uznávaným standardům NATO. K těm nejdůležitějším zbraním tak v současné době primárně patří:
Představení zbraní Policie ČR
Pistole CZ 75 D Compact
Tato zbraň náleží do kategorie samonabíjecích pistolí a vyrábí ji tuzemská společnost Česká zbrojovka. Zařazení do výbavy tuzemské policie předcházelo tříleté testování a v současnosti právě tímto modelem již vybaven každý její příslušník. Zbraň ráže 9 mm konstrukčně vychází z pistole CZ 75, od které se liší zejména rámem z lehké slitiny, kompaktní velikostí (o 20 mm kratší závěr a o 10 mm kratší rukojeť) a tím, že má místo pojistky vypouštění kohoutu. Vyznačuje se odolností a dobrou vyvážeností. Je tak vhodná pro každodenní použití. K dobré použitelnosti navíc přispívá i perfektní ergonomie a absolutní spolehlivost, jimiž jsou charakteristické všechny modely série CZ 75.
Pistole Glock 17

Model Glock 17 pochází z dílny stejnojmenného rakouského výrobce. Dnes se jedná o dokonce nejpoužívanější služební zbraň na světě. Přelomovým v rámci její konstrukce bylo hlavně užití polymerového rámu, který napomohla masově rozšířit. Pistole ráže 9 mm se na trh dodává dnes již v páté generaci, která se představila konkrétně v roce 2017. Ta ve srovnání s předchozími modely nabízí několik inovativních prvků, jako je oboustranný záchyt závěru nebo hlaveň s inovovaným vývrtem či nová povrchová úprava. Hlavními přednostmi jsou tak v tomto provedení především nižší hmotnost, jednoduchost ovládání a v neposlední řadě vysoká životnost. Používá se tak jakožto služební zbraň a jako zbraň pro akční střelbu.
Samopal Heckler & Koch MP5 SD6
Heckler & Koch MP5 je samopal ráže 9 × 19 mm Parabellum vyvinutý německou zbrojovkou téhož jména. V současné době se již můžeme setkat s více než stovkou variet, a to včetně poloautomatických verzí. Ve výbavě tuzemské policie se pak konkrétně nachází model Heckler & Koch MP 5 SD 6, který disponuje také vysunovací (teleskopickou) ramenní opěrku vyrobenou z kovových profilů. Vybaven je integrovaným tlumičem. Tato zbraň disponuje polouzamčeným závěrem pomocí válečkového systému a umožňuje střílet jednotlivě, třírannou dávkou nebo plnou dávkou. Samopal především proslul svou přesností a všestranností, jeho účinný dostřel je až 200 m.
Puška Heckler & Koch HK417

Model Heckler & Koch HK417 náleží do kategorie samonabíjecích (poloautomatických) pušek. V současnosti se jedná o jednu z nejmodernějších zbraní svého typu, která je užívána mimo jiné i specialisty armád NATO. Prakticky se jedná o větší rážovou variantu modelu Heckler & Koch HK416. Je navržena pro puškový náboj 7,62 × 51 mm NATO a je určena pro použití tam, kde by jinak průraznost, zastavovací schopnost a dostřel pušky HK416 vybavené ráží 5,56 × 45 mm NATO byly nedostatečné. Pod označením MR308 se pak skrývá civilní varianta HK417. Tato puška v sobě spojuje výhody spolehlivého pístového systému pušky G36 a výkonné ráže .308 Win. Vyniká také vysokou přesností, což umožňují precizní hlavně, kované za studena.
Výše zmíněné zbraně využívá i URNA neboli Útvar rychlého nasazení, který tvoří součást Policie České republiky a je určen zejména pro boj proti terorismu. Více o zbraních URNA
Brokovnice Fabarm

Fabarm je původně italskou společností, která byla založena již kolem roku 1900. Dnes se jedná o významného výrobce dlouhých zbraní. Kromě loveckých a sportovních brokovnic se zaměřuje také na taktické modely vhodné pro ozbrojené složky. A brokovnice z její produkce se tak ocitly i v „hledáčku“ české policie. Již v roce 2008 informovala média, že brokovnice této značky mají být určeny především pro pátrací a eskortní akce cizinecké policie.
Ve své době době byly pořízeny s ohledem na zvyšující se brutalitu tuzemských a zahraničních mafiánských skupin. Podle sdělení z roku 2014 užívá konkrétně tuzemská policie zbraně typu Fabarm SDASS. Ze stejné kategorie pak ve výbavě rovněž má brokovnice i Benelli M3, taktéž italské produkce. Ty jsou známé především tím, že umožňují výběr mezi poloautomatickým a opakovací režimem
Chcete si některé z jmenovaných zbraní či jiné vyzkoušet? Můžete ve všech krajích ČR! Více o zážitkových střelbách
Víte jakou mají palné zbraně historii?
Pod pojmem střelná zbraň si pak v dnešním slova smyslu spíše vybavíme tu z kategorie zbraní palných. I tento typ si pak pochopitelně prošel zajímavým vývojem od poměrně těžkopádných vynálezů k velmi účinným zbraním. Prvopočátky této dějinné etapy jsou neodmyslitelně svázány především s vynálezem střelného prachu. Tímto termínem se označuje směs jemně mletého draselného ledku neboli dusičnanu draselného, dřevěného uhlí a síry. Stalo se tak zásluhou čínských alchymistů již okolo roku 850 n. l. Někteří historikové však uvádějí jako domovinu tohoto vynálezu Indii. Ve 14. století se dostal střelný prach do Evropy a již od konce 14. století se pak objevily i první palné zbraně. Více o historii střelných zbraní
