Střelné zbraně Policie ČR

Do výzbroje tuzemské policie i armády patří řada zbraní. A to i těch pěchotních. Které střelné zbraně Policie ČR se řadí k těm nejdůležitějším?


Jakými zbraněmi disponuje Policie České republiky

Armádní a policejní zbraně se od sebe liší s ohledem na to, že každá z těchto složek zastává odlišné funkce. Hlavním úkolem policie je chránit bezpečnost osob a majetku, chránit veřejný pořádek a předcházet trestné činnosti. Vyzbrojení, jak uvádí k této problematice prostřednictvím webových stránek Policie České republiky, směřuje k maximální unifikaci provozované výzbroje v rámci jednotlivých skupin (zejména pořádková policie a speciální jednotky). V rámci modernizace se tak předpokládá například posilování podílu útočných pušek. Mimo to lze říci, že v současnosti v policejních službách užívané zbraně vyhovují všem obvyklým vojenským standardům a jejich konstrukce plně odpovídá všeobecně uznávaným standardům NATO. K těm nejdůležitějším zbraním tak v současné době primárně patří:

Pistole CZ 75 D Compact

Tato zbraň náleží do kategorie samonabíjecích pistolí a vyrábí ji tuzemská společnost Česká zbrojovka. Zařazení do výbavy tuzemské policie předcházelo tříleté testování a v současnosti právě tímto modelem již vybaven každý její příslušník. Zbraň ráže 9 mm konstrukčně vychází z pistole CZ 75, od které se liší zejména rámem z lehké slitiny, kompaktní velikostí (o 20 mm kratší závěr a o 10 mm kratší rukojeť) a tím, že má místo pojistky vypouštění kohoutu. Vyznačuje se odolností a dobrou vyvážeností. Je tak vhodná pro každodenní použití. K dobré použitelnosti navíc přispívá i perfektní ergonomie a absolutní spolehlivost, jimiž jsou charakteristické všechny modely série CZ 75.

Pistole Glock 17

CZ Scorpion EVO3 - zbraně Armády ČR

Model Glock 17 pochází z dílny stejnojmenného rakouského výrobce. Dnes se jedná o dokonce nejpoužívanější služební zbraň na světě. Přelomovým v rámci její konstrukce bylo hlavně užití polymerového rámu, který napomohla masově rozšířit. Pistole ráže 9 mm se na trh dodává dnes již v páté generaci, která se představila konkrétně v roce 2017. Ta ve srovnání s předchozími modely nabízí několik inovativních prvků, jako je oboustranný záchyt závěru nebo hlaveň s inovovaným vývrtem či nová povrchová úprava. Hlavními přednostmi jsou tak v tomto provedení především nižší hmotnost, jednoduchost ovládání a v neposlední řadě vysoká životnost. Používá se tak jakožto služební zbraň a jako zbraň pro akční střelbu.

Samopal Heckler & Koch MP5 SD6

Heckler & Koch MP5 je samopal ráže 9 × 19 mm Parabellum vyvinutý německou zbrojovkou téhož jména. V současné době se již můžeme setkat s více než stovkou variet, a to včetně poloautomatických verzí. Ve výbavě tuzemské policie se pak konkrétně nachází model Heckler & Koch MP 5 SD 6, který disponuje také vysunovací (teleskopickou) ramenní opěrku vyrobenou z kovových profilů. Vybaven je integrovaným tlumičem. Tato zbraň disponuje polouzamčeným závěrem pomocí válečkového systému a umožňuje střílet jednotlivě, třírannou dávkou nebo plnou dávkou. Samopal především proslul svou přesností a všestranností, jeho účinný dostřel je až 200 m.

Puška Heckler & Koch HK417

Model Heckler & Koch HK417 náleží do kategorie samonabíjecích (poloautomatických) pušek. V současnosti se jedná o jednu z nejmodernějších zbraní svého typu, která je užívána mimo jiné i specialisty armád NATO. Prakticky se jedná o větší rážovou variantu modelu Heckler & Koch HK416. Je navržena pro puškový náboj 7,62 × 51 mm NATO a je určena pro použití tam, kde by jinak průraznost, zastavovací schopnost a dostřel pušky HK416 vybavené ráží 5,56 × 45 mm NATO byly nedostatečné. Pod označením MR308 se pak skrývá civilní varianta HK417. Tato puška v sobě spojuje výhody spolehlivého pístového systému pušky G36 a výkonné ráže .308 Win. Vyniká také vysokou přesností, což umožňují precizní hlavně, kované za studena.

Brokovnice Fabarm

Zážitková střelba Drahany

Fabarm je původně italskou společností, která byla založena již kolem roku 1900. Dnes se jedná o významného výrobce dlouhých zbraní. Kromě loveckých a sportovních brokovnic se zaměřuje také na taktické modely vhodné pro ozbrojené složky. A brokovnice z její produkce se tak ocitly i v „hledáčku“ české policie. Již v roce 2008 informovala média, že brokovnice této značky mají být určeny především pro pátrací a eskortní akce cizinecké policie.

Ve své době době byly pořízeny s ohledem na zvyšující se brutalitu tuzemských a zahraničních mafiánských skupin. Podle sdělení z roku 2014 užívá konkrétně tuzemská policie zbraně typu Fabarm SDASS. Ze stejné kategorie pak ve výbavě rovněž má brokovnice i Benelli M3, taktéž italské produkce. Ty jsou známé především tím, že umožňují výběr mezi poloautomatickým a opakovací režimem


Chcete si některé z jmenovaných zbraní či jiné vyzkoušet? Můžete ve všech krajích ČR! Více o zážitkových střelbách


Víte jakou mají palné zbraně historii?

Pod pojmem střelná zbraň si pak v dnešním slova smyslu spíše vybavíme tu z kategorie zbraní palných. I tento typ si pak pochopitelně prošel zajímavým vývojem od poměrně těžkopádných vynálezů k velmi účinným zbraním. Prvopočátky této dějinné etapy jsou neodmyslitelně svázány především s vynálezem střelného prachu. Tímto termínem se označuje směs jemně mletého draselného ledku neboli dusičnanu draselného, dřevěného uhlí a síry. Stalo se tak zásluhou čínských alchymistů již okolo roku 850 n. l. Někteří historikové však uvádějí jako domovinu tohoto vynálezu Indii. Ve 14. století se dostal střelný prach do Evropy a již od konce 14. století se pak objevily i první palné zbraně. Více o historii střelných zbraní

revolver Colt

Střelné zbraně Policie ČR – použité zdroje:

youtube.com/watch?v=6bWpMB0ySSE

acr.army.cz/scripts/detail.php?pgid=394