Střelné zbraně Armády ČR

Do výzbroje tuzemské armády i policie patří řada zbraní. A to i těch pěchotních. Které střelné zbraně Armády ČR se řadí k těm nejdůležitějším?


Kterými zbraněmi disponuje Armáda České republiky?

Současná armáda disponuje desítkami pěchotních zbraní. Obecně lze říci, že tuzemská výzbroj je na velmi dobré úrovni a české armádě se stále více daří přibližovat standardům NATO. Aktuálně se tak jednotlivé součásti výzbroje člení na:

 • pistole
 • útočné pušky
 • samopaly
 • samonabíjecí a samočinné pušky
 • odstřelovací pušky
 • brokovnice
 • pěchotní kulomety
 • lafetované kulomety
 • ruční granáty
 • granátomety
 • pancéřovky
 • protitankové řízené střely
 • minomety

Střelné zbraně Armády ČR

Útočná puška CZ BREN 2

Útočná puška pod označením CZ BREN 2 je vyráběna tuzemskou firmou Česká zbrojovka Uherský Brod, v jejímž portfoliu náleží k vlajkovým lodím. Poprvé se představila v roce 2015 a po stránce konstrukční navazuje na model CZ 805 BREN. Ve srovnání s ním však nabízí značnou technickou vyspělost. Charakteristická je zejména nízkou hmotností a vysokou odolností vůči povětrnostním podmínkám, což je dáno užitím pouzdra závěru z nejpevnější hliníkové slitiny a pouzdra spušťadla z vysoce odolného polymeru. Stejně tak nabízí díky svému zpracování dobrou ergonomii. Palebný mechanismus této zbraně využívá využívá systém krátkého pohybu pístu. Pístový mechanismus nabízí třístupňovou regulaci. Útočná puška se vyznačuje rovněž mimořádnou spolehlivostí.

Odstřelovací puška Sako TRG 22

Odstřelovací puška Sako TRG 22 pochází z produkce finské zbrojovky Sako. Ve výzbroji tuzemské armády se objevila až počátkem 21. století. Považována je za etalon kvality především ve střelbě na dlouhé vzdálenosti. Obliba je dána nejen přesností a spolehlivostí, ale také komfortním použitím. V kombinaci s tlumičem se jedná velmi efektivním nástroj pro likvidaci nepřátelských cílů. Vybavena je válcovým otočným odsuvným závěrem modifikovaného systému Mauser a je konstruována pro střelbu standardním puškovým nábojem 7,62 x 51 NATO (308 Winchester). Je také vybavena úsťovou brzdou, kterou lze odmontovat.

Kulomet FN Minimi

Lehký kulomet belgické produkce z dílny Fabrique National se poprvé představil již v roce 1974. Dodnes nabízí v zásadě bezkonkurenční palebnou sílu a výraznou spolehlivost. V současnosti je zaveden do výzbroje téměř všech zemí NATO. Česká armáda touto zbraní nahradila někdejší dosluhující standardní lehký kulomet československé výroby Ukl vz. 59. Samočinná dlouhá zbraň může být ráže 5,56 mm nebo 7,62 mm, přičemž tuzemská armáda disponuje druhou zmíněnou variantou. Toto provedení nabízí až dvojnásobný účinný dostřel a také vyšší ničivou sílu. Model FN Minimi střílí z otevřené polohy závěru, závěr je uzamčený rotačním závorníkem odemykaným šnekovou kulisou a jeho zpětný pohyb je zajištěn odběrem spalných plynů z vývrtu hlavně. Je zásobován nábojovým pásem, případně může být využit také zásobník.

Pistole CZ P-10 C

Samonabíjecí pistole pochází z dílny tuzemské značky Česká zbrojovka. Jedná se o zástupce řady CZ P-10, která zahrnuje mikro pistole (CZ P-10 M), subkompakt (CZ P-10 S), kompakt (CZ P-10 C), semikompakt (CZ P-10 SC) a provedení full-size (CZ P-10 F). V tuzemské armádě nahradil typ CZ P-10 C starší CZ 75 SP-01 PHANTOM. Nabízí především kompaktní rozměry a propracovanou ergonomii, inovativní konstrukční řešení a také značnou palebnou kapacitu. Jedná se tak o špičkovou zbraň, která konkrétně v tuzemské armádě plní roli obranné a služební pistole. Disponuje ráží 9×19 mm, její rám je zkonstruován z polymeru a spoušť je typu SFDA. K samozřejmostem patří také použité bezpečnostní prvky, konkrétně blokace zápalníku (pádová pojistka), pojistka spouště (pádová pojistka) a pojistka táhla spouště.

Samopal CZ Scorpion EVO 3 A1

CZ Scorpion EVO3 - zbraně Armády ČR

Samopal CZ Scorpion EVO 3 A1 taktéž tvoří nedílnou součást portfolia zbraní vyráběných firmou Česká zbrojovka Uherský Brod. Pro armádu se jedná o moderní náhradu za již zastaralou verzi samopalu vz. 61. Přídomkem EVO 3 se konkrétně označuje zástupce již třetí generace. Jedná se o samopal ráže 9 × 19 mm.

Dostupný je jednak v provedení A1, který umožňuje střelbu dávkami, omezenými třírannými dávkami a jednotlivými ranami, ale též S1, což je samonabíjecí varianta. Ve výbavě české armády nalezneme právě druhé zmíněné provedení. Vyznačuje se konstrukční jednoduchostí, spolehlivostí, nízkou hmotností, snadnou ovladatelností a vyvážeností a také vysokou mírou přesnosti. Právě kompaktní rozměry umožňuj využití i v omezeném prostoru.


Chcete si některé z jmenovaných zbraní či jiné vyzkoušet? Můžete ve všech krajích ČR! Více o zážitkových střelbách


Víte jakou mají palné zbraně historii?

Pod pojmem střelná zbraň si pak v dnešním slova smyslu spíše vybavíme tu z kategorie zbraní palných. I tento typ si pak pochopitelně prošel zajímavým vývojem od poměrně těžkopádných vynálezů k velmi účinným zbraním. Prvopočátky této dějinné etapy jsou neodmyslitelně svázány především s vynálezem střelného prachu. Tímto termínem se označuje směs jemně mletého draselného ledku neboli dusičnanu draselného, dřevěného uhlí a síry. Stalo se tak zásluhou čínských alchymistů již okolo roku 850 n. l. Někteří historikové však uvádějí jako domovinu tohoto vynálezu Indii. Ve 14. století se dostal střelný prach do Evropy a již od konce 14. století se pak objevily i první palné zbraně. Více o historii střelných zbraní

revolver Colt

Střelné zbraně Armády ČR – použité zdroje:

youtube.com/watch?v=6bWpMB0ySSE

acr.army.cz/scripts/detail.php?pgid=394