URNA neboli Útvar rychlého nasazení tvoří součást Policie České republiky a je určen zejména pro boj proti terorismu. Jaké zbraně za tímto účelem využívá?
Jaké zbraně využívá elitní Útvar rychlého nasazení
URNA je elitním útvarem tuzemské policie. Jeho hlavní úkol spočívá primárně v ozbrojených zásazích proti teroristům, při únosech osob a dopravních prostředků a také v nasazení proti nebezpečným pachatelům či při zadržování rukojmích. Standardní součást výzbroje příslušníků útvaru tvoří aktuálně útočná puška Heckler & Koch HK416, která se používá jako hlavní, dále menší záložní zbraň, což je nyní pistole Glock 17. Ty doplňuje samopal MP7.
Stávající zbraně Útvaru rychlého nasazení (URNA) v komplexním výčtu tvoří:
- pistole Glock 17
- pistole Glock 26
- samopal Heckler & Koch MP7, který nahrazuje/významně doplňuje samopal MP5
- samopal Heckler & Koch MP5, MP5A5, MP5K-PDW, MP5SD6
- útočná puška Heckler & Koch G36K v současné době nahrazovaný HK 416
- útočné pušky Heckler & Koch HK416A5 v různých verzích
- Heckler & Koch HK417 se používá jakožto odstřelovací podpůrná puška a pro střelbu z vrtulníku
- odstřelovací puška SAKO TRG 22 a TRG 42 v rámci URNA byla nahrazena AI AXMC, ale stále zůstává používána českými regionálními zásahovými jednotkami
- odstřelovací puška Accuracy International AXMC
- brokovnice Benelli M3-T se používá i k prolamování vstupů dveřmi
- kulomet FN Minimi nakoupeno v malém počtu pro zahraniční operace
- granátomet Heckler & Koch HK69A1 většinou užíváno k výcviku s různými typy munice
Pistole Glock 17 a 26
Pistole značky Glock tvoří standardní součást výzbroje členů URNA, jelikož lze bezpochyby říci, že u elitních příslušníků se vyžaduje i špičková výbava. Konkrétně verze Glock 17 se ve své době stala vůbec první masivně rozšířenou zbraní s rámem z polymerů. Ve výzbroji URNA tato varianta nahradila původně užívané pistole CZ 75 a 85.
Malá a kompaktní pistole Glock model 26 pak plní u útvaru roli záložní zbraně. Dnes se vyrábí již v páté generaci a vyniká především kompaktními rozměry, nízkou hmotností a kapacitou zásobníku.
Samopaly Heckler & Koch MP5 a MP7
I Samopaly Heckler & Koch jsou důležitou součástí výbavy tohoto útvaru. Tuzemská URNA využívá osvědčeného řešení, kterým disponují podobné jednotky i jinde na světě. Heckler & Koch MP5 je samopal ráže 9 × 19 mm Parabellum vyvinutý v 60. letech ve stejnojmenné německé zbrojovce. Verze MP7 používá munici 4.6 × 30mm, přičemž nová ráže má vyhovět požadavkům NATO na automatickou pistoli nebo samopal, který se vyznačuje lepším účinkem proti obrněným cílům.
Útočné pušky Heckler & Koch HK416A5 a Heckler & Koch HK417
I v tomto případě se čeští příslušníci URNA spoléhají na vybavení, které používá už celá řada ozbrojených složek v mnoha jiných státech. Varianta HK416A5 je dalším vývojem útočné pušky HK416 v ráži 5,56 x 45 mm NATO. Původní verze 416 byla vyvinuta na objednávku amerických ozbrojených sil. Model s dodatkem A5 představuje vylepšenou variantu, která se vyznačuje oboustranným ovládáním a celkem čtyřmi variantami délek hlavní. Stejně tak disponuje přepracovaným regulátorem plynu a spodní částí pouzdra. Heckler & Koch HK417 je pak určena pro větší ráži 7,62 × 51 mm NATO.
Odstřelovací puška Accuracy International AXMC
AXMC reprezentuje nejnovější přírůstek v dlouhé řadě osvědčených odstřelovacích pušek, které navrhuje a vyrábí Britská společnost Accuracy International. Od svého uvedení na trh v 80. letech 20. století se osvědčila jako oblíbená civilní, policejní a vojenská puška. Disponuje vlastnostmi, které zlepšují výkon v extrémně chladných podmínkách. Efektivní použití je konkrétně možno při teplotách až -40 °C. Obvykle jsou tyto zbraně vybaveny puškohledem Schmidt & Bender Police & Military II (PM II) s pevným nebo variabilním zvětšením.
Brokovnice Benelli M3-T
Benelli M3 je varianta vyráběná stejnojmenným italským producentem zbraní. Vyznačuje se možností volby mezi samonabíjecím a opakovacím režimem. Jde o spolehlivou a všestrannou zbraň, která je mezi policejními složkami poměrně oblíbená. Vyrábí se v několika variantách. Přídomek M3-T pak konkrétně označuje taktickou verzi s vertikálně sklopnou opěrkou. Benelli M3T super se nachází ve výzbroji většiny policejních složek v ČR.
Kulomet FN Minimi
Pod názvem FN MINIMI se skrývá lehký kulomet. Produkuje se už od 70. let a poměrně výrazné uplatnění našel především u různých složek amerických ozbrojených sil. URNA konkrétně dle dostupných informací využívá ráži 5.56 × 45 NATO. Ta dovoluje použití stejných nábojů jako u útočných pušek Bren. Tímto kulometem rovněž disponuje tuzemská armáda, která ovšem používá ráži 7,62 mm.
Granátomet Heckler & Koch HK69A1
Pod označením HK69A1 se skrývá jednoranný granátomet ráže 40 mm. Navržen byl firmou Heckler & Koch již v 60. letech 20. století. Na nepřátelské cíle dokáže zaútočit na vzdálenost až 350 metrů. Dnes stále slouží v řadě armád i bezpečnostních útvarů. Oblíbený je primárně pro svou jednoduchost. Využívá tzv. High-Low Pressure System (vysoký-nízký tlakový systém), který vysoký tlak plynů vzniklých při vyhoření pohonné hmoty zredukuje na tlak nižší, jenž následně vystřelí projektil.
Chcete si některé z jmenovaných zbraní či jiné vyzkoušet? Můžete ve všech krajích ČR! Více o zážitkových střelbách
Víte jakou mají palné zbraně historii?
Pod pojmem střelná zbraň si pak v dnešním slova smyslu spíše vybavíme tu z kategorie zbraní palných. I tento typ si pak pochopitelně prošel zajímavým vývojem od poměrně těžkopádných vynálezů k velmi účinným zbraním. Prvopočátky této dějinné etapy jsou neodmyslitelně svázány především s vynálezem střelného prachu. Tímto termínem se označuje směs jemně mletého draselného ledku neboli dusičnanu draselného, dřevěného uhlí a síry. Stalo se tak zásluhou čínských alchymistů již okolo roku 850 n. l. Někteří historikové však uvádějí jako domovinu tohoto vynálezu Indii. Ve 14. století se dostal střelný prach do Evropy a již od konce 14. století se pak objevily i první palné zbraně. Více o historii střelných zbraní
Střelné zbraně Útvaru rychlého nasazení (URNA) – použité zdroje:
czdefence.cz/clanek/utvar-rychleho-nasazeni-je-tu-pres-40-let