Historie: Steyr Arms s českou stopou

Steyr Mannlicher, dnes Steyr Arms je rakouským výrobcem zbraní. Jaká je jeho historie a které „kousky“ jsou těmi nejslavnějšími v jejím portfoliu?


Česká stopa aneb jak to všechno začalo

Historie této společnosti se začíná psát roku 1864. Zakladatelem byl Josef Werndl, rakouský továrník, který pocházel ze staré puškařské rodiny v hornorakouském Štýru (Steyr). Pro mimořádné zásluhy o rozvoj města se mu také někdy přezdívá „zachránce města Steyr“.

První puškou z dílny této značky se stala jednoranná zadovka Werndl-Holub, která byla uvedena na trh v roce 1867. Komorovaná byla pro jednotný kovový náboj ráže 11,15 mm. Ještě v témže roce, v červenci, byla zbraň zavedena do zbroje rakouskouherské armády. Zde se uplatnila s velkým úspěchem a ještě během 1. světové války ji používaly druhosledové jednotky a u celní stráže sloužila až do roku 1918. A česká stopa, která je jasně patrna z názvu? Tu na ní zanechal český puškař Karel Holub. Ten se nejprve vyučil zámečníkem a cenné zkušenosti začal sbírat ve Vídní. Nakonec si jeho talentu všiml sám Josef Werndl. A ačkoli zde nakonec vykonával funkci předáka, postupně se se svým obchodním partnerem neshodl na otázkách vedení zbrojovky a firmu opustil.


První světová válka Steyr Arms vaz nezlomila

Po první světové válce se společnost přeorientovala zejména na výrobu osobních automobilů, ve 30. letech se sloučila s automobilkou Austro-Daimler-Puchwerke A.G. Vlivem saintgermainské smlouvy totiž došlo k faktickému zákazu výroby zbraní a společnost se tak ocitla téměř před krachem. Krátké oživení pak přinesla druhá světová válka. Teprve od 50. let ovšem značka zažila skutečnou renesanci, a to konkrétně s kulovnicí Mannlicher – Schönauer. Ta byla přitom navržena již v roce 1900. Vznik rakouských ozbrojených sil v druhé republice (rok 1955) vytvořil předpoklady pro výrobu nových vojenských zbraní.

Steyr AUG .233 - historie Steyr Arms
Legendární bullpup Steyr AUG (Stg 77) v ráži .223

V 70. letech vyvinula následně společnost Steyr Arms inovativní útočnou pušku StG 77. Rakouská armáda ji začala aktivně využívat v roce 1977. V té době tento model nahradil už stárnoucí automatickou útočnou pušku StG 58 ráže 7,62 mm. Přijat byl také vojenskými složkami řady dalších zemí, jako je Argentina, Lucembursko nebo Saúdská Arábie. Exportní úspěch futuristicky vyhlížející zbraně je podmíněn zejména ergonomickým pojením a dobrou přesností střelby. Té bylo dosaženo za pomocí tzv. bull-pup konstrukce, kdy je zásobník umístěn až za spouští. Výsledkem je dlouhá hlaveň i přes kompaktní rozměry celé zbraně. Zbraň také představovala na svou dobu revoluci díky rozsáhlému použití polymerů na většinu jejích součástí stejně jako tomu bylo u dalšího rakouského výrobce – Glock. To že se myslelo opravdu na všechno poukazuje fakt, že za botkou pažby najdeme dutinu pro čistící sadu.


Rakouská preciznost i inovativní design vynikají dodnes

V první variantě se jednalo o karabinu nebo zkrácenou karabinu ráže 5,56 × 45 mm NATO. Hlaveň, pouzdro zásobníku a některé funkční součásti jsou vyměnitelné, proto jsou možné úpravy též na lehkou odstřelovací pušku či lehký kulomet. Druhou verzí se stal MP88 – Maschinenpistole 88, samopal ráže 9 mm Luger. Ten byl do výzbroje rakouské armády zaveden jak název napovídá, v roce 1988.

V současné době se značka Steyr Arms specializuje na produkci loveckých a sportovních zbraní, nožů a doplňků. Ty vynikají především svou přesností a precizností, ale také inovativním designem. A také české kořeny bezpochyby přispěly k tomu, že se kulovnice Steyr Arms staly populárními i u nás. Výsledná vynikající úroveň všech zbraní pocházejících z dílny rakouského výrobce je dána především dvěma základními faktory. Tím prvním je užití hlavňové oceli z německých oceláren, která je vyrobena podle vlastního metalurgického složení. Tento producent také ve srovnání s konkurencí používá odlišný technologický postup. Coby polotovar pro budoucí hlaveň slouží tyčovina dělaná na délku hlavně, ve které se dělovým vrtákem vyvrtá otvor pro vedení kovacího trnu. Následně probíhá soustružení a kování. Soustružení vnějšího tvaru tedy probíhá před kováním, zatímco u jiných značek se tak děje až poté.


Historie Steyr Arms – použité zdroje:

Použité zdroje: steyr-arms.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Steyr_Mannlicher