Historie: IWI (Israel Weapon Industries)

Israel Weapon Industries patří ke známým výrobcům zbraní. Jaká je jeho historie a které nejznámější produkty se během ní vlastně objevily?


Jak se vyvíjela historie společnosti Israel Weapon Industries?

Dnešní společnost IWI vznikla odštěpením někdejší divize „Magen“ od mateřské Israel Military Industries Ltd. (IMI). Tato izraelská firma dnes v rámci světového trhu patří k důležitým výrobcům zbraní. Její produkty jsou používány armádami a bezpečnostními složkami celého světa. Kořeny tohoto producenta sahají až do roku 1933. Dříve se jednalo o subjekt státní, v roce 2005 však byla část IMI – Small Arms Division privatizována a přejmenována. Faktický počátek Israel Weapon Industries v dnešní podobě se tak datuje až k tomuto roku.

Máme-li se však vrátit až do onoho klíčového období ve 30. letech, pak je nutné zdůraznit, že u zrodu zbrojního průmyslu fakticky stála Velká Británie. Vývoj podobně jako v mnoha jiných částech světa i zde ovlivnila první světová válka. Dne 9. prosince 1917 se tak Jeruzalém dostal do britských rukou. Starosta Jeruzaléma Husejni al-Husejni se vzdal a vládu odevzdal anglickému generálovi Edmundu Allenbymu. Poté roku 1933 požadovaly britské úřady zahájení výroby střelných zbraní. Začala se tedy psát silná tradice izraelského vojenského průmyslu. A o jak nadmíru strategický tah se jednalo, to se ukázalo už roku 1948, kdy britská vojska toto území opustila. V tomto roce se Izrael stal samostatným. Od té doby byla nicméně jeho suverenita často zpochybňována. Úspěch izraelských vojsk v mnoha konfliktech jednoznačně není dílem náhody. Jedná se naopak o výsledek úzké spolupráce mezi zdejším vojenským průmyslem a obrannými silami, která začala v 50. letech 20. století. Patrny jsou společné snahy o zdokonalování a vývoj špičkových ručních palných zbraní.

IWI Tavor

V současné době patří k hlavním devizám IWI mimořádně široké portfolio sahající od munice, přes ruční palné zbraně, těžké zbraně, příslušenství, bojové lodě a děla, až po sofistikované elektronické systémy, pokročilé tanky a těžkou techniku. Veškeré zbraně i zbraňové systémy splňují nejpřísnější vojenské standardy (MIL-STD) a normy ISO 9001. Střelné zbraně jsou vyvíjeny a testovány v těch nejtěžších podmínkách v úzké spolupráci s Izraelskými obrannými silami (IDF). K nejvýznamnějším počinům patří aktuálně především samopal Uzi, dále pistole Jericho a Barak, lehký kulomet Negev a série útočných pušek Galil a Tavor. Novinkou pak jsou špičkové polymerové pistole Masada.


Jaké jsou neznámější ruční palné zbraně?

Desert Eagle

Dessert Eagle - historie IWI (IMI)

V 80. letech 20. století zadala americká společnost Magnum Research firmě IWI zakázku na přepracování designu a výrobu poloautomatické pistole ráže Magnum (.44 Magnum, .357 Magnum a .50 AE). Výsledkem spolupráce se stal model Desert Eagle. Tato samonabíjecí pistole je známá použitím náboje .50 Action Express. Jedná se o zbraň typickou svými velkými rozměry i značnou hmotností, ale také silným zpětným rázem. Navzdory tomu se ovšem právě touto velkorážovou zbraní poměrně zručně ohánějí hrdinové v řadě počítačových her i filmů. Legendární akční hrdina Arnold Schwarzenegger ji použil například v klasice Likvidátor.

Jericho 941

Jericho IWI

Model Jericho 941 byl na trh poprvé uveden již v roce 1990. Tato samonabíjecí pistole se původně užívala jako služební. Velmi žádaným artiklem se ale stala v zahraničí, výraznou popularitu nabyla hlavně v USA. A její předchůdce Desert Eagle na tom bezpochyby měl doslova lví podíl. Ostatně této verzi se také přezdívá Baby Eagle. Bez zajímavosti však není, že slavné pistoli od stejného výrobce je podobá pouze vzhledově, přímou předlohou se při vývoji stala CZ-75 neboli samonabíjecí pistole z produkce České zbrojovky Uherský Brod. Model Jericho 941 pracuje na principu uzamčeného závěru s krátkým zpětným pohybem hlavně (Browningův systém).

Galil

IMI Galil 5,56 mm (Podlesok86, CC0, prostřednictvím Wikimedia Commons)

Série pušek IMI Galil byla vytvořena jako protiváha pušek AK po vzoru finské útočné pušky RK 62. Proto využívá i stejný mechanismus jako slavný Kalašnikov. Nejvýraznější odlišností je páka závěru, která se sice obdobně nachází na pravé straně, ale díky tvaru lze natáhnout pohodlně i levou rukou. Kloubová dvounožka, která je umístěna v předpažbí, se používala k přestříhávání ostnatého drátu. Dnes model IMI Galil používají desítky států primárně v afrických zemích a zúčastnil se řady ozbrojených konfliktů, ostatně do služby byl poprvé zařazen již v roce 1972. Nejmodernější provedení z této série pak zastupuje varianta Galil Ace, která je vhodná do extrémně nepříznivých podmínek.

UZI

Historie Israel Weapon Industries - IMI UZI

UZI označuje sérii samopalů ráže 9 × 19 mm Parabellum, jejíž charakteristický rys je otevřený závěr a jeho dynamický systém uzamčení. První prototyp této zbraně byl vyvinut již v roce 1949. Poměrně snadno je na první pohled identifikovatelná díky svému specifickému vzhledu. Ten utváří především teleskopický závěr a sklopná pažba. Základy konstrukce samopalu přitom je nutné hledat v Československu, teleskopický závěr navrhl poprvé tuzemský konstruktér Jaroslav Holeček. Vzhledem k náročným poměrům takřka permanentní války, do nichž novinka přišla, se kladl důraz na odolnost a spolehlivost jejího použití. A ta se potvrdila, UZI se tak dostal do výzbroje v 90 zemích světa.


Historie: IWI – použité zdroje:

Použité zdroje: americanrifleman.org/content/israel-weapon-industries-from-british-beginnings-to-modern-global-protector, military-history.fandom.com/wiki/Israel_Weapon_Industries, iwi.cz